Skip to content

103 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$134,000
Last Sale Date
Aug 18, 1986

Property Information

Block1904
Lot126
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,446
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
59%
Improvement Value:$57,600
41%
Total Assessment$141,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,431+4.0%
2024$8,108+1.2%
2023$8,009+0.4%
2022$7,973+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$134,000

To:

Sq Ft1,446DeedBook 117, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1940