Skip to content

15 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 3, 2009

Property Information

Block1904
Lot141
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,100
55%
Improvement Value:$93,800
45%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,302+4.0%
2024$11,831+1.2%
2023$11,686+0.4%
2022$11,634+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 1823, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1979