Skip to content

54 Village DrWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Date
Jul 13, 2012

Property Information

Block1904
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,592
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,200
57%
Improvement Value:$68,500
43%
Total Assessment$160,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,555+4.0%
2024$9,189+1.2%
2023$9,076+0.4%
2022$9,036+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$203,000
DeedBook N 159, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1948