Skip to content

39 Lyle AveWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block1904
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,144
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,300
48%
Improvement Value:$134,100
52%
Total Assessment$258,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,364+4.0%
2024$14,775+1.2%
2023$14,594+0.4%
2022$14,530+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 1076, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1977