Skip to content

52 Darlington DrWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2006

Property Information

Block1113
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,143
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$118,900
53%
Improvement Value:$104,500
47%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,283+4.0%
2024$12,774+1.2%
2023$12,618+0.4%
2022$12,562+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook N 164, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1968