Skip to content

27 Lyle AveWayne, NJ 07470

Built 1975

Last Sale Price
$775,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block1904
Lot44
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,166
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
54%
Improvement Value:$104,700
46%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,426+4.0%
2024$12,911+1.2%
2023$12,753+0.4%
2022$12,697+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$775,000

To:

Sq Ft2,166DeedBook 4733, Page 147

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 2191, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 1975