Skip to content

11 Palmer DrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block2105
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
50%
Improvement Value:$123,400
50%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,621+4.0%
2024$14,061+1.2%
2023$13,888+0.4%
2022$13,827+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$690,000

To:

Sq Ft2,216DeedBook 4374, Page 199

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 3340, Page 75Recorded6/26/2018

Property Sale

Sale
$605,000
DeedBook 1863, Page 142

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 1662, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1966