Skip to content

39 Robin RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Jun 3, 2011

Property Information

Block1904
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,000
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
48%
Improvement Value:$133,700
52%
Total Assessment$254,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,144+4.0%
2024$14,564+1.2%
2023$14,385+0.4%
2022$14,322+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 2060, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1960