Skip to content

55 Woodlot RdWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$414,500
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block1907
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,043
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,600
47%
Improvement Value:$103,400
53%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,654+4.0%
2024$11,207+1.2%
2023$11,070+0.4%
2022$11,021+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$414,500

To:

Sq Ft2,043DeedBook 1858, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1954