Skip to content

27 Robin RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 26, 1989

Property Information

Block1904
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,094
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
49%
Improvement Value:$124,400
51%
Total Assessment$245,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,591+4.0%
2024$14,032+1.2%
2023$13,860+0.4%
2022$13,799+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,094DeedBook 125, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1960