Skip to content

11 Robin RdWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 30, 1992

Property Information

Block1904
Lot59
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,000
53%
Improvement Value:$112,700
47%
Total Assessment$240,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,312+4.0%
2024$13,763+1.2%
2023$13,595+0.4%
2022$13,535+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,716DeedBook 131, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1960