Skip to content

47 Tuxedo DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$294,500
Last Sale Date
Jul 26, 1988

Property Information

Block1904
Lot63
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,900
51%
Improvement Value:$124,000
49%
Total Assessment$253,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,097+4.0%
2024$14,518+1.2%
2023$14,340+0.4%
2022$14,277+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$294,500

To:

Sq Ft2,028DeedBook 122, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1960