Skip to content

10 Midwood PlaceWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Feb 27, 1987

Property Information

Block2105
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,090
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
52%
Improvement Value:$112,800
48%
Total Assessment$233,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,902+4.0%
2024$13,369+1.2%
2023$13,205+0.4%
2022$13,147+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000

To:

Sq Ft2,090DeedBook 119, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1964