Skip to content

72 Laauwe AveWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Date
Aug 5, 2020

Property Information

Block1904
Lot79
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,520
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
48%
Improvement Value:$129,900
52%
Total Assessment$248,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,800+4.0%
2024$14,232+8.8%
2023$13,086+0.4%
2022$13,028+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft1,520DeedBook 3675, Page 140Recorded10/17/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955