Skip to content

218 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 15, 1988

Property Information

Block2003
Lot175
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,537
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,900
49%
Improvement Value:$113,400
51%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,218+4.0%
2024$12,711+1.2%
2023$12,556+0.4%
2022$12,500+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft1,537DeedBook 122, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1960