Skip to content

16 Lavina TerrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block1904
Lot90
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,600
60%
Improvement Value:$78,800
40%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,678+4.0%
2024$11,230+1.2%
2023$11,093+0.4%
2022$11,044+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$351,000

To:

Sq Ft1,720DeedBook 3014, Page 194

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,720DeedBook 2889, Page 32Recorded8/31/2016

Property Built

Built

Year Built: 1966