Skip to content

14 Minns AveWayne, NJ 07470

Built 1965

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Apr 16, 1992

Property Information

Block2000
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
51%
Improvement Value:$81,600
49%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,858+4.0%
2024$9,480+1.2%
2023$9,364+0.4%
2022$9,323+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,920DeedBook 130, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1965