Skip to content

43 Minns AveWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$161,500
Last Sale Date
May 17, 2001

Property Information

Block2000
Lot53
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,476
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,000
55%
Improvement Value:$75,200
45%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,882+4.0%
2024$9,503+1.2%
2023$9,387+0.4%
2022$9,345+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$161,500

To:

Sq Ft1,476DeedBook 258, Page 72

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook W 118, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1920