Skip to content

335 Central AveWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
May 23, 2007

Property Information

Block2000
Lot62
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,602
Acreage2.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,200
65%
Improvement Value:$75,400
35%
Total Assessment$214,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,760+4.0%
2024$12,271+1.2%
2023$12,121+0.4%
2022$12,067+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000

To:

Sq Ft1,602DeedBook 1446, Page 200

Property Sale

SaleMulti
$43,750
DeedBook R 124, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1900