Skip to content

21 Minns AveWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Apr 28, 1989

Property Information

Block2001
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,341
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,700
44%
Improvement Value:$114,600
56%
Total Assessment$205,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,207+4.0%
2024$11,739+1.2%
2023$11,595+0.4%
2022$11,544+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$121,000

To:

Sq Ft2,341DeedBook 124, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1930