Skip to content

11 Hall StWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Dec 3, 2012

Property Information

Block2001
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,108
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,200
33%
Improvement Value:$173,500
67%
Total Assessment$257,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,323+4.0%
2024$14,735+1.2%
2023$14,555+0.4%
2022$14,490+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft3,108DeedBook 2256, Page 149

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook S 163, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1935