Skip to content

336 Central AveWayne, NJ 07470

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 29, 1999

Property Information

Block2002
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,653
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$90,400
58%
Improvement Value:$66,500
42%
Total Assessment$156,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+4.0%
2024$8,972+1.2%
2023$8,862+0.4%
2022$8,822+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook Q 119, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1930