Skip to content

346 Central AveWayne, NJ 07470

Built 1938

Last Sale Price
$559,000
Last Sale Date
Oct 16, 2024

Property Information

Block2002
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,300
61%
Improvement Value:$49,700
39%
Total Assessment$126,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,492+4.0%
2024$7,205+1.2%
2023$7,116+0.4%
2022$7,085+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$559,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 4803, Page 61

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,152DeedBook 4612, Page 90Recorded11/1/2023

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2873, Page 245Recorded8/8/2016

Property Sale

Sale
$139,100

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 2842, Page 186Recorded6/17/2016

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook 1076, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1938