Skip to content

34 Almadera DrWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Jan 21, 2017

Property Information

Block2003
Lot131
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,401
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,400
42%
Improvement Value:$196,800
58%
Total Assessment$339,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,169+4.0%
2024$19,395+1.2%
2023$19,158+0.4%
2022$19,073-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft3,401DeedBook 2990, Page 123

Property Sale

Sale
$450,601
DeedBook Q 142, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1995