Skip to content

10 Bella CourtWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 10, 2015

Property Information

Block1902
Lot145
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,404
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,700
35%
Improvement Value:$238,000
65%
Total Assessment$366,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,804+4.0%
2024$20,968+1.2%
2023$20,711+0.4%
2022$20,620+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

To:

Sq Ft3,404DeedBook 2693, Page 135

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 1794, Page 76

Property Sale

Sale
$217,000
DeedBook Q 130, Page 190

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook Y 128, Page 362

Property Built

Built

Year Built: 1991