Skip to content

7 Finley LaneWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2009

Property Information

Block2003
Lot153
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,382
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,700
52%
Improvement Value:$115,400
48%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,395+4.0%
2024$13,843+1.2%
2023$13,674+0.4%
2022$13,613+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$257,000
DeedBook F 125, Page 405

Property Built

Built

Year Built: 1964