Skip to content

29 Ashburn RdWayne, NJ 07470

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2025

Property Information

Block2113
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,386
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,000
50%
Improvement Value:$121,400
50%
Total Assessment$243,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,473+4.0%
2024$13,918+1.2%
2023$13,747+0.4%
2022$13,686+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$318,000

To:

DeedBook U 137, Page 458

Property Built

Built

Year Built: 1968