Skip to content

3 Finley LaneWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 2, 1991

Property Information

Block2003
Lot154
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,164
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,400
51%
Improvement Value:$119,900
49%
Total Assessment$242,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,407+4.0%
2024$13,855+1.2%
2023$13,685+0.4%
2022$13,625+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,164DeedBook 129, Page 299

Property Built

Built

Year Built: 1964