Skip to content

41 Towsen RdWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$253,000
Last Sale Date
Aug 27, 1997

Property Information

Block2003
Lot161
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,144
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
47%
Improvement Value:$139,600
53%
Total Assessment$265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,757+4.0%
2024$15,153+1.2%
2023$14,967+0.4%
2022$14,901+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$253,000

To:

Sq Ft2,144DeedBook 151, Page 321

Property Sale

Sale
$1,000
DeedBook N 116, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1964