Skip to content

163 Easedale RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 12, 2021

Property Information

Block2003
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,906
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
31%
Improvement Value:$133,600
69%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+4.0%
2024$11,070+1.2%
2023$10,935+0.4%
2022$10,886+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,906DeedBook 4167, Page 51

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 2206, Page 1

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook Y 146, Page 105

Property Sale

Sale
$258,459
DeedBook D 120, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1987