Skip to content

155 Easedale RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$473,000
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block2003
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage1,889
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
28%
Improvement Value:$154,400
72%
Total Assessment$214,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,748+4.0%
2024$12,259+1.2%
2023$12,109+0.4%
2022$12,056+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$473,000

To:

Sq Ft1,889DeedBook 4318, Page 86

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 1943, Page 129

Property Sale

Sale
$469,000
DeedBook 848, Page 108

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook W 128, Page 478

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook E-120, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1987