Skip to content

28 Easedale RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$1,000
Last Sale Date
Jan 11, 1994

Property Information

Block2003
Lot67
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,889
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
29%
Improvement Value:$146,900
71%
Total Assessment$206,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,302+4.0%
2024$11,831+1.2%
2023$11,686+0.4%
2022$11,634+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,000

To:

Sq Ft1,889DeedBook 135, Page 129

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook Z 130, Page 109

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook L 123, Page 371

Property Sale

Sale
$353,000
DeedBook T 120, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1987