Skip to content

56 Easedale RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block2003
Lot73
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
29%
Improvement Value:$147,000
71%
Total Assessment$207,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,058+4.1%
2024$11,586+1.3%
2023$11,441+0.5%
2022$11,390+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$427,500

To:

Sq Ft1,742DeedBook 3345, Page 82

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,742DeedBook 2357, Page 231Recorded8/22/2013

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 318, Page 99011

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook U 130, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$158,419
DeedBook E 116, Page 277