Skip to content

106 Easedale RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$373,000
Last Sale Date
Jul 2, 2003

Property Information

Block2003
Lot81
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,742
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
32%
Improvement Value:$125,400
68%
Total Assessment$185,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,774+4.1%
2024$10,351+1.3%
2023$10,221+0.5%
2022$10,175+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$373,000

To:

Sq Ft1,742DeedBook 641, Page 24

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook A 135, Page 52

Property Sale

Sale
$183,900
DeedBook K 118, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1987