Skip to content

10 Sherry CtWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$358,375
Last Sale Date
Aug 31, 1995

Property Information

Block2006
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,938
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,500
41%
Improvement Value:$201,900
59%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,300+4.0%
2024$19,521+1.2%
2023$19,282+0.4%
2022$19,197+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$358,375

To:

Sq Ft2,938DeedBook 141, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1995