Skip to content

6 Sherry CtWayne, NJ 07470

Built 1995

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
May 30, 2013

Property Information

Block2006
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,232
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,700
36%
Improvement Value:$250,400
64%
Total Assessment$390,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,195+4.0%
2024$22,306+1.2%
2023$22,033+0.4%
2022$21,935+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

To:

Sq Ft3,232DeedBook 2322, Page 82

Property Sale

Sale
$409,128
DeedBook Q 142, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1995