Skip to content

70 Hobson AveWayne, NJ 07470

Last Sale Date
Jul 5, 2017

Property Information

Block203
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,350
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$40,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,377+1.4%
2018$5,302+1.2%
2017$5,238+2.9%
2016$5,090+3.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,350DeedBook 3094, Page 282

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 704, Page 70

Property Sale

Sale
$115,900
DeedBook T 150, Page 78

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook Q 134, Page 162

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook Q 122, Page 270