Skip to content

129 Old Turnpike RdWayne, NJ 07470

Industrial

Last Sale Price
$1,995,000
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block206
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page2

Building Details

Building Class---
DescriptionPIERMNT IRONWKS
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,586
Acreage2.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$239,600
44%
Improvement Value:$304,600
56%
Total Assessment$544,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,358+4.0%
2024$31,117+1.2%
2023$30,736+0.4%
2022$30,600+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,995,000

To:

Sq Ft2,586DeedBook 3687, Page 103

Property Sale

Sale
$875,000
DeedBook 551, Page 8