Skip to content

243 Garside AveWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 27, 1988

Property Information

Block2102
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,100
60%
Improvement Value:$68,100
40%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,061+4.0%
2024$9,675+1.2%
2023$9,556+0.4%
2022$9,514+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,440DeedBook 121, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1935