Skip to content

137 Laauwe AveWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 18, 1992

Property Information

Block2106
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,714
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,900
42%
Improvement Value:$158,800
58%
Total Assessment$273,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,024+2.4%
2024$15,650+1.2%
2023$15,459+0.4%
2022$15,390+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,714DeedBook 131, Page 336

Property Sale

Sale
$193,500
DeedBook R 116, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1964