Skip to content

24 Kimberly PlaceWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$572,500
Last Sale Date
Jul 12, 2005

Property Information

Block2106
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,908
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
56%
Improvement Value:$93,700
44%
Total Assessment$214,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,766+4.0%
2024$12,277+1.2%
2023$12,126+0.4%
2022$12,073+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$572,500

To:

Sq Ft1,908DeedBook 1039, Page 70

Property Sale

Sale
$251,000
DeedBook S 118, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1964