Skip to content

28 Pilgrim WayWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 13, 2018

Property Information

Block2114
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,596
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,700
52%
Improvement Value:$112,900
48%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,949+4.0%
2024$13,414+1.2%
2023$13,250+0.4%
2022$13,192-13.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft2,596DeedBook 3435, Page 186

Property Sale

Sale
$262,000
DeedBook V 132, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1964