Skip to content

17 Sinclair DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$263,500
Last Sale Date
Jul 31, 1995

Property Information

Block2114
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
56%
Improvement Value:$93,900
44%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,778+4.0%
2024$12,288+1.2%
2023$12,138+0.4%
2022$12,084+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$263,500

To:

Sq Ft1,872DeedBook 140, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1962