Skip to content

11 Virginia CourtWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$258,500
Last Sale Date
Nov 22, 1994

Property Information

Block2117
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,100
55%
Improvement Value:$100,200
45%
Total Assessment$220,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,099+4.0%
2024$12,597+1.2%
2023$12,443+0.4%
2022$12,387+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$258,500

To:

Sq Ft1,900DeedBook 138, Page 568

Property Built

Built

Year Built: 1966