Skip to content

110 Greenrale AveWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block2116
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,080
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,300
49%
Improvement Value:$119,300
51%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,949+4.0%
2024$13,414+1.2%
2023$13,250+0.4%
2022$13,192+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft2,080DeedBook 4668, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1962