Skip to content

14 Oxbow PlaceWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block2116
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,583
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
50%
Improvement Value:$128,400
50%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,263+4.0%
2024$14,678+2.9%
2023$14,267+0.4%
2022$14,204+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft2,583DeedBook 3722, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1962