Skip to content

523 Riverside DrWayne, NJ 07470

Public Property

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 6, 2016

Property Information

Block218
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,305
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$44,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$6,049+1.2%
2017$5,977+2.9%
2016$5,808+3.5%
2015$5,613+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,305DeedBook 2920, Page 1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 488, Page 288