Skip to content

507 Riverside DrWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block218
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,134
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,700
48%
Improvement Value:$49,700
52%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,672+4.0%
2024$5,455+1.2%
2023$5,388+0.4%
2022$5,364+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook S 133, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1945