Skip to content

41 Joseph PlaceWayne, NJ 07470

Built 1971

Last Sale Price
$670,000
Last Sale Date
Nov 18, 2005

Property Information

Block2200
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,400
51%
Improvement Value:$132,800
49%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,185+4.0%
2024$15,564+1.2%
2023$15,374+0.4%
2022$15,306+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$670,000

To:

Sq Ft2,520DeedBook 132, Page 52

Property Sale

Sale
$478,000
DeedBook 416, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1971