Skip to content

45 Joseph PlaceWayne, NJ 07470

Built 1971

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jun 28, 2012

Property Information

Block2200
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,029
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,400
35%
Improvement Value:$256,100
65%
Total Assessment$395,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,516+4.0%
2024$22,615+1.2%
2023$22,338+0.4%
2022$22,239+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft4,029DeedBook 2255, Page 164

Property Sale

Sale
$845,000
DeedBook 1496, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1971